Skip to main content

Pirmajame straipsnyje pateikėme klaidingus požiūrius apie nugaros skausmą ir jo gydymą. Tęsiame temą apie mitus ir prielaidas.

„Jei lėtinis nugaros skausmas nebuvo išgydytas kineziterapija, manualine terapija ar kitu gydymo metodu, paskutinė mano opcija yra operacija“

Retais atvejais operuojami audiniai yra vienintelė priežastis sukelianti nugaros skausmą. Priešingai, operuojant gali būti pažeisti sveiki stuburo audiniai. Rizika, susijusi su operacija, dažnai yra didesnė lyginant su kineziterapinio gydymo nauda, kuomet kalbame apie atvejus, kai neišsiaiškinama nugaros skausmo priežastis. Net ir po chirurginės intervencijos pacientai sugrįžta su panašiais audinių pažeidimais ir simptomais. Kai kuriais atvejais, skausmas ilgainiui sugrįžta ar net paūmėja. Šiame straipsnyje rasite, kada būtina atlikti chirurginę intervenciją.

„Nugaros skausmas išgydomas per 6–12 savaičių“

Kuo ilgiau tęsiasi skausmas, tuo ilgiau reikia jį gydyti. Pilnas išgijimas gali užtrukti ir 10 metų. Tačiau tai nereiškia, jog Jūs kentėsite nugaros skausmą dar 10 metų. Individualiai pritaikytas ir palaipsniui didinamas krūvis, padeda sumažinti skausmą, neišprovokuoja jo pasikartojimo. Galite užsirašyti kineziterapeuto konsultacijai jau šiandien.

„Nugaros skausmas yra paveldimas. Mano mama kentėjo nuo nugaros skausmo, todėl normalu, kad ir aš su juo susidursiu“

Nugaros skausmas nėra nulemtas genetikos. Nors genai turi įtakos kai kurių asmenų polinkiui susidurti su nugaros problemomis, tačiau dažniausiai, tai yra būklė, kurios galima išvengti ir tuo labiau ją išgydyti.

„Diagnozė disko išvarža reiškia, jog sportuojančio atleto karjera baigta“

Dažnai pažeisto tarpslankstelinio disko gydymas yra sudėtingesnis, lyginant su kojos lūžio reabilitacija. Dauguma atletų labai bijo susidurti su nugaros problemomis, nors dauguma atvejų, paskyrus tinkamą gydymą, šios problemos yra išsprendžiamos. Yra daugybė pavydžių, kuomet profesionalūs sportininkai, kuriems parenkamos tinkamos priemonės nugaros skausmo gydymui, sėkmingai tęsia sportininko karjerą.

„Magnetinio rezonanso tyrimas suteikia specialistui visą informaciją, reikalingą mano gydymui“

Magnetinio rezonanso ir rentgeno tyrimų duomenys labai mažai pasako apie dabartinę paciento būklę ir jaučiamus simptomus. Svarbu suvokti, jog vizualiai matomi pakitimai nuotraukose ne visada nurodo tikrąją skausmo priežastį. Skausmo šaltinis dažnai kyla dėl funkcinių problemų, t. y. pakitusio judesio atlikimo, kartojamo daugelį kartų. Taigi, nuotraukos gali tik iš dalies nurodyti skausmo priežastį.

„Nugaros skausmas susijęs su per daug įtemptais šlaunies užpakalinės dalies raumenimis“

Tyrimai rodo, jog įsitempę šlaunų dvigalviai raumenys yra susiję su nugaros skausmo simptomatika, bet nėra tiesioginė skausmo priežastis. Praktikoje pastebima, jog užpakalinės šlaunies raumenų įtampa sumažėja, išnykus nugaros skausmui. Stengiantis intensyviai ir forsuojant tempti užpakalinius šlaunies raumenis galima išprovokuoti stipresnį nugaros skausmą.

„Gulėti lovoje bus saugiausias skausmo sumažinimo būdas“

Šiuo atveju, problema iškyla tuomet, jei mes per ilgai išbūname horizontalioje padėtyje, kuri skatina skysčių prisipildymą tarpslanksteliniuose diskuose. Dėl šios priežasties ryte mes būname šiek tiek aukštesni nei vakare. Optimali miego trukmė 7-9 valandos. Ilgesnė trukmė skatina tarpslankstelinių diskų prisipildymą skysčiais dėl jų hidrofilinių savybių, o tai gali sukelti skausmą ir sąstingį juosmenyje. Rytinis sąstingis sumažėja ir nebevaržo judesių praėjus maždaug 1 valandai po atsikėlimo. Dienos metu ypač svarbu dažnai keisti kūno padėtį, nes ilgos statinės padėtys: gulėjimas, stovėjimas ar sėdėjimas paprastai skatina nugaros skausmą. Be to griežtas “lovos rėžimo” laikymasis skatina raumenų susilpnėjimą, kuris vėliau lemia stipresnį nugaros skausmą.

„Mano kasdienės treniruotės sporto klube padės atsikratyti arba išvengti nugaros skausmo“

Jei sporto kube pakartotinai apkraunate juosmenį, ilgai sėdite darbe, neergonomiškai atliekate namų ruošos darbus, bet kokios treniruotės, nors ir atliekamos kiekvieną dieną, neapsaugos Jūsų nuo nugaros skausmo. Atlikdami pratimus, kurie yra parinkit ir pritaikyti Jums, nežalojate stuburo juosmeninės dalies bei skatinate gijimo procesus.

„Joga ir pilates yra geriausias būdas sumažinti ar išsigydyti nugaros skausmą“

Nors yra specialistų, kurie rekomenduoja šiuos užsiėmimus dėl jų terapinio poveikio, nėra rimtų mokslinių tyrimų, kurie pagrįstų, jog tai geriausias metodas siekiant išgydyti nugaros skausmą. Tik maža dalis atliekamų judesių ar pozicijų šių užsiėmimų metu yra naudingi ar po jų jaučiamas palengvėjimas. Tačiau dauguma jogos ar pilates judesių žmogui, kenčiančiam nugaros skausmus, gali simptomatiką tik pabloginti. Nėra vienos pratimų rūšies ar metodo, kuris tiktų kiekvienam, todėl pacientams, kenčiantiems nugaros skausmus, pratimai pritaikomi individualiai pagal jų būklę.

„Tempimo pratimai padeda sumažinti nugaros skausmą“

Yra manoma, jog tempimo pratimai yra naudingi gydant nugaros skausmą, tačiau būtina pasikonsultuoti su specialistu dėl šių judesių tinkamumo. Daugumai tokių pacientų, nugaros lankstumo didinimas nėra pats tinkamiausias veiksmas, atvirkščiai – jiems reikia įgyti prarastą juosmens kontrolę ir stabilumą. Kelių pritraukimas prie krūtinės ar panašūs nugaros tempimo pratimai tik trumpam laikui sumažina skausmą, atpalaiduoja, o ilgalaikėje perspektyvoje paskatina skausmo sugrįžimą.

„Stiprūs nugaros raumenys išgydys mano nugaros skausmą“

Siekiant išlaikyti optimalius judesius, reikalinga juosmens raumenų ištvermė. Todėl atliekant nugaros skausmo gydymą, liemens raumenų ištvermės didinimas turėtų būti didesnis prioritetas, nei jėgos lavinimas. Tik tuomet, kai padidėja ištvermė, o vėliau aplinkinių sąnarių mobilumas ir stabilumas, galima palaipsniui pereiti prie jėgos treniravimo.

„Mano draugas buvo išgydytas X terapijos metodu, todėl ir man ji padės“

Nėra universalios nugaros skausmo priežasties ir gydymo metodo. Gydymo būdas, kuris padėjo draugui, nebūtinai bus naudingas ir Jūsų atveju. Individualaus ištyrimo metu išsiaiškintos skausmo priežastys – kelias į tinkamiausią gydymo metodiką.

„Online pratimų/treniruočių planai „išsigydyk nugarą per 7 dienas“ arba “5-ių pratimų kompleksas“ yra geras būdas nugaros skausmui išgydyti“

Ko gero jau įrodėme, jog nėra paprasto, lengvo gydymo būdo, tinkamo visiems. Skausminga ir jautri nugara negali būti stebuklingai išgydyta per savaitę ypač jei problema tęsiasi keletą metų. Geriausiu atveju įsigiję tokias programas trumpam jausitės geriau, tačiau ilgainiui problema pasikartos. Individualiai pritaikyti gydomieji judesiai sumažina skausmą, skatina pažeistus audinius sugyti, tačiau tai neįvyksta per kelias dienas, o kai kuriais atvejais kelias savaites.