Simfizitas — tai būklė susijusi su nėštumu, kai stipriai atlaisvėja aplink gaktinę sąvarža esantys raiščiai ir šiek tiek atsiskiria dubens kaulai. Apie 33 nėštumo savaitę net iki 95% moterų jaučia skausmą dubens regione, dažniausiai simfizės srityje. Norint sumažinti tikimybę dubens skausmui atsirasti arba pavėlinti jo pradžią, reikalinga profilaktika: reguliariai mankštintis, palaikyti optimalų kūno svorį ir laiku gydyti pasireiškiantį juosmens skausmą.
Nėštumo metu moterims būdinga:
- sumažėjęs judėjimas (hipokinezė), todėl dažnai yra pastebimas bendras raumenų pasilpimas;
- tam tikrų raumenų patempimas. Dėl šios priežasties gali būti išprovokuojamos netaisyklingos vaisiaus padėtys;
- padidėjęs juosmeninės stuburo dalies linkis (hiperlordozė), dėl kurios skausmas atsiranda juosmens srityje, apatinėse galūnėse;
- padidėjęs hormono relaksino kiekis. Šis hormonas turi įtakos sąnarių raiščių atlaisvėjimui.
Dubens ir simfizės skausmo priežastys ir simptomatika:
- Dažniausiai atsiranda dėl nėštumo (konkrečiai – augančio mažylio poveikio), traumų, artrito ir osteoartrito.
- Skausmas jaučiamas tarp užpakalinės klubinės dalies ir sėdmenų raukšlės, ypač šalia kryžkaulinio klubakaulio sąnario.
- Gali plisti į užpakalinę šlaunies dalį, taip pat gali pasireikšti kartu su skausmu juosmens, uodegikaulio srityje.
- Mažėja ištvermė, kiek toleruojama be skausmo stovėti (ypač ant vienos kojos), kilti-leistis laiptais, vaikščioti, verstis ir kilti iš lovos, atlikti pratimus remiantis viena koja.
- Simfizito diagnozė gali būti nustatyta atmetus iš juosmens kylantį skausmą. Ne visada simfizitas yra patvirtinta medicininė diagnozė – dažnai gyd. ginekologai prasiskyrimo nefiksuoja, bet moterys skundžiasi skausmu.
- Funkciniai sutrikimai, susiję su skausmu aplink dubenį, gali būti sėkmingai išgydomi taikant kineziterapinius metodus.
Diagnozavus simfizitą kūdikiui pavojus negresia, tačiau būsimai mamai jis gali būti labai nemalonus. Nėštumo metu šį diagnozė nėra visiškai išgydoma, tačiau taikomos kineziterapinės priemonės padeda sumažinti skausmą, koreguoja judesių atlikimą kasdienėse veiklose. Po gimdymo specialaus gydymo, kurį skirtų gydytojas taip pat nėra. Gali būti skiriamas tausojantis rėžimas, pagalbinės priemonės (specialus diržas, kineziologinis teipavimas) ir atitinkamas poilsio rėžimas. Kineziterapeutas apmoko, kaip išlaikyti taisyklingą šlaunų, sėdmenų, dubens dugno, pilvo ir nugaros raumenų koaktyvaciją, kad dubuo būtų palaikomas optimaliose pozicijose.
Neišsprendus problemos, po gimdymo dubens disfunkcija ir skausmas gali apriboti smulkius judesius buityje, kurie reikalauja padėties keitimo, lengvų daiktų pastūmimo kojų pagalba, kuomet atliekamas šlaunų pritraukimas arba atitraukimas per klubo sąnarį, su pasipriešinimu. Todėl kineziterapeuto konsultacijos tikslai yra: pritaikyti judėjimą buityje, parinkti tinkamas priemones skausmui valdyti ir mažinti.
Kaip gali padėti kineziterapeutas?
Ginekologui įvertinus dubens kaulus ir gaktinę savaržą, kineziterapeutas konsultacijos metu atlieka funkcinį ištyrimą ir būklės įvertinimą. Sudarius gydymo planą vyksta kineziterapijos procedūros, kurių metu skausmui malšinti gali būti pritaikomi įvairūs būdai:
- specialūs pratimai, kurie stiprina raumenis bei sumažina krūvį simfizei;
- bandažas, kuris fiksuoja dubens kaulus;
- teipavimas;
- miego pozicijų parinkimas ir pritaikymas.
Kartais su simfizitu susiduriama ir ankstyvajame nėštumo periode. Tokiu atveju pagrindinis kineziterapeuto tikslas — greitai ir efektyviai padėti nėščiajai t. y. stabilizuoti dubenį. Galima naudoti specialų dubens diržą-įtvarą užsidėjus ant klubų, taip padedant stabilizuoti gaktinę sąvaržą. Diržas-įtvaras mažina mažylio spaudimą į simfizę ir mechaniškai išlaiko dubens kaulus tarpusavyje. Jį rekomenduojama dėvėti treniruočių ir ilgesnių pasivaikščiojimų metu.
Fizinio krūvio metu būtina eliminuoti:
- Visus pratimus, kurie sudaro gaktos kaulų tarpusavyje slydimą-judėjimą: įtūpstai, pritūpimai plačiai pastačius pėdas, kojų mostai, pratimai remiantis viena koja.
- Judesius, kurie sudaro spaudimą gaktikauliui: pritūpimai su svoriais, pratimai stovint, sėdint.
- Intensyvius tempimo pratimus.
Būtina įtraukti pratimus dubens stabilizavimui, kurie lavina liemens raumenims, sėdmenis.
Kineziterapijos procedūrų metu atkreipiamas dėmesys į funkcionalumą, mokomasi saugiai keisti kūno poziciją buityje (vengiant gaktos kaulų slydimo). Pvz.: suspaudus mažą kamuoliuką/pagalvę šlaunimis ir išlaikant jį bandoma atsisėsti, atsistoti, atsigulti, apsiversti. Kineziterapeutas taip pat gali išmokyti specialios technikos, kuri vienu metu aktyvuoja visus liemens korseto raumenis – angl. bracing. Šį technika padeda pacientės korseto raumenims stabilizuoti dubenį.
Jei jaučiate skausmą aplink gaktinę sąvaržą, judesiai tampa vis labiau apriboti, arba Jus prižiūrinti ginekologė diagnozuoja simfizitą ir siunčia kineziterapijai, kviečiame kreiptis į mūsų klinikos kineziterapeutus!
Kokie yra rizikos faktoriai, kurie turi įtakos simfizės skausmo pasireiškimui?
- Fizinio aktyvumo stoka. Juosmenį, klubus stabilizuojantys gilieji raumenys praranda savo ištvermę, todėl netreniruoti raumenys tiesiogiai didina apkrovą klubo sąnariams, gaktinei sąvaržai.
- Aplinkinių sąnarių mobilumo padidėjimas. Dėl normaliai vykstančių hormoninių pokyčių nėštumo periodu didėja raiščių laisvumas ir tai lemia didesnę trintį bei apkrovą griaučių-raumenų sistemai.
- Natūralūs fiziologiniai pokyčiai. Dėl augančios gimdos, didesnio spaudimo į apačią ir dėl papildomo kūno svorio apkraunamas stuburas, dubuo tampa mobilesnis, raiščiai laisvesni, o tai skatina lėtinę pažaidą kartu su uždegimu.
- Netinkama pratimų atlikimo technika. Vien pasyvių priemonių, neužtikrinant aktyvių technikų taikymo, kurios stabilizuoja dubenį, gali neužtekti, kad skausmas būtų sukontroliuojamas.
- Nėštumų ir gimdymų skaičius, daugiavaisis nėštumas. Nepilnavertiškas atsistatymas ir pasiruošimas nėštumui.
- Gretutinės ligos. Iki nėštumo neišgydytas lėtinis apatinės nugaros dalies skausmas, buvusios traumos dubens srityje.
Kineziterapija viena efektyviausių priemonių simfizitui gydyti. Paprastai pagrindinis dėmesys skiriamas dubens dugno, liemens ir aplink klubo sąnarius esančių raumenų stiprinimui, laikysenos gerinimui ir dubenį stabilizuojantiems pratimams. Be to, skausmui malšinti ir specifinių sąnarių mobilumui pagerinti kineziterapeutai taiko sąnarių mobilizavimo technikas. Svarbu tai, jog esant stipriam skausmui, nėštumo metu ne visada galima vartoti vaistus, todėl kineziterapinės priemonės lieka bene vieninteliu gydymo būdu, kuris nesukelia šalutinio poveikio nei mamai, nei vaisiui.