Dauguma mūsų pacientų jau yra patyrę, kokie sudėtingi ir sunkiai pasiduodantys gydymui gali būti stuburo skausmai, kurių su amžiumi tik daugėja. Visiškai normalu, kad senstant mums, senėja ir mūsų organizmas: atsiranda žili plaukai, raukšlės veide, stuburas tampa mažiau lankstus, dažniau jaučiame sąnarių sąstingį. Tačiau svarbu suprasti, kad šie pokyčiai nebūtinai reiškia, jog turime kentėti skausmą, riboti savo judesius ar atsisakyti mėgstamų veiklų.
Osteochondrozė: diagnozė, kurios nereikia bijoti
Nors ir skamba grėsmingai, osteochondrozė nėra diagnozė, kuri tiesiogiai siejama su nugaros skausmu. Gydytojai dažnai nustato šią diagnozę, įvertinę stuburo radiologinius tyrimus ar trumpai išklausę pacientą. Įdomu tai, kad dauguma žmonių gali turėti osteochondrozės „vaizdą“ stuburo nuotraukoje, tačiau skausmo jie nejaučia. Todėl negalima pasikliauti vien tik radiologiniais tyrimais, neįvertinus paciento judesių ir funkcinės būklės.
Remiantis naujausiais tyrimais, net iki 90% asmenų, kuriems nustatyti stuburo degeneraciniai pokyčiai, nejaučia jokių simptomų. Brinjikji ir kt. (2015) atliko sisteminę apžvalgą, kurioje nustatė, kad radiologiniai stuburo pokyčiai yra dažni net ir besimptomiams asmenims. Nors šis tyrimas buvo publikuotas anksčiau, vėlesni tyrimai, tokie kaip Wang ir kt. (2019), patvirtino šiuos duomenis, pabrėždami, kad struktūriniai pokyčiai nebūtinai lemia skausmo atsiradimą.
Šie natūralūs stuburo pokyčiai kai kuriems asmenims prasideda jau nuo 25 metų amžiaus. Teraguchi ir kt. (2014) tyrimas nustatė, kad tarpslankstelinių diskų degeneracija gali prasidėti ankstyvame amžiuje, tačiau tai nebūtinai reiškia simptomų atsiradimą.
Stuburas: stipri ir atspari struktūra
Jei apkraunamas palaipsniui ir tinkamai, mūsų stuburas yra nepaprastai stipri ir atspari struktūra. Šiuolaikinis gyvenimo būdas skatina mus mažiau judėti ir daugiau laiko praleisti sėdint. Kuo daugiau laiko praleidžiame sėdėdami, tuo labiau silpsta stuburo slanksteliai, aplink juos esantys raumenys, raiščiai ir kitos struktūros. Tačiau tai nėra negrįžtamas procesas – palaipsniui pradėjus keisti įpročius ir pritaikius tinkamą fizinį krūvį, šios struktūros ir audiniai adaptuojasi, sustiprėja ir tampa atsparesni.
Naujausi moksliniai tyrimai patvirtina fizinio aktyvumo naudą stuburo sveikatai. Shiri ir kt. (2018) sisteminė apžvalga parodė, kad reguliarūs fiziniai pratimai efektyviai mažina nugaros skausmo riziką ir simptomus.
Natūralus senėjimo procesas
Osteochondrozė yra natūralus procesas, vykstantis senėjant mūsų organizmui. Stuburas sensta ir keičiasi, kaip ir bet kuri kita kūno vieta. Tačiau tai nereiškia, jog dėl senėjimo turime kentėti skausmą. Juk atsiradus raukšlei veide ar žilam plaukui nejaučiame nemalonių pojūčių. Svarbu suprasti, kad senėjimas yra neišvengiamas, tačiau mūsų požiūris ir veiksmai gali turėti didelę įtaką gyvenimo kokybei.
Skirtingi pojūčiai ir individualūs skirtumai
Pacientai, kuriems atsitiktinai nustatyta osteochondrozė, dažnai nejaučia jokių simptomų. Kai kurie asmenys gali jausti nežymų diskomfortą, o kiti – ypač stiprų skausmą. Todėl negalime tiesiogiai sieti osteochondrozės su pacientų jaučiamais skausmais. Steffens ir kt. (2016) tyrimas parodė, kad psichosocialiniai veiksniai, tokie kaip stresas ir nerimas, gali turėti didesnę įtaką nugaros skausmo intensyvumui nei struktūriniai stuburo pokyčiai.
Dažnai pasitaiko, jog išgirdus osteochondrozės diagnozę, žmogus pradeda pastebėti ir jausti įvairius skausmus nugaroje. Bijodamas sau pakenkti, jis pradeda vengti tam tikrų judesių, ilgainiui smarkiai apribodamas natūralią stuburo amplitudę. Tai gali sukelti raumenų silpnumą ir dar didesnį diskomfortą.
Kineziterapija – veiksmingas gydymo būdas
Didžiąją dalį osteochondrozės atvejų sėkmingai gydome kineziterapijos priemonėmis ir koreguodami kasdienius paciento įpročius. Kineziterapija padeda stiprinti raumenis, gerinti lankstumą ir atkurti normalias judesių amplitudes. Hayden ir kt. (2021) sisteminė apžvalga patvirtino, kad individualiai pritaikyti fiziniai pratimai yra efektyvūs mažinant nugaros skausmą ir gerinant gyvenimo kokybę.
Vaistai problemos neišsprendžia ir tik laikinai sumažina jaučiamus simptomus. Be to, ilgalaikis vaistų vartojimas gali turėti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Operacija skiriama tik kraštutiniu atveju, kai kiti gydymo būdai nepadeda arba yra rimtų neurologinių simptomų.
Gyvenimo būdo pokyčiai: raktas į sveiką stuburą
Svarbu ne tik gydymas, bet ir prevencija. Keičiant gyvenimo būdo įpročius, galima sėkmingai kontroliuoti stuburo problemas. Reguliarus fizinis aktyvumas, laikinas skausmingų judesių apribojimas, svorio kontrolė – visa tai padeda išlaikyti stuburą sveiką. Maher ir kt. (2017) tyrimas rodo, kad net nedideli kasdienio fizinio aktyvumo pokyčiai gali turėti teigiamą poveikį stuburo sveikatai.
Psichologiniai aspektai ir jų įtaka skausmui
Negalima pamiršti ir psichologinių veiksnių įtakos nugaros skausmui. Stresas, nerimas ir depresija gali sustiprinti skausmo pojūtį. Geneen ir kt. (2017) sisteminė apžvalga atskleidė, kad integruotas požiūris, apimantis tiek fizinį, tiek psichologinį gydymą, yra efektyvesnis valdant lėtinį nugaros skausmą.
Nenusiminkite – išeitis yra
Išgirdę osteochondrozės diagnozę, neturėtumėte nusiminti ir galvoti, kad išeities nėra. Suprasdami natūralius stuburo senėjimo procesus ir keisdami gyvenimo įpročius, sėkmingai kontroliuosite savo stuburo problemas. Osteochondrozė liks tik įrašas medicininiuose dokumentuose, o jūs galėsite mėgautis pilnaverčiu gyvenimu be skausmo.
Kviečiame registruotis konsultacijai
Registruokitės kineziterapeuto konsultacijai, kurios metu mes išsiaiškinsime Jūsų skausmo priežastis ir padėsime jį įveikti! Mūsų specialistai, remdamiesi naujausiais moksliniais tyrimais ir individualiai pritaikytais metodais, padės jums grįžti į aktyvų gyvenimą. Neleiskite skausmui riboti jūsų judesių – pradėkite kelionę į sveikesnį gyvenimą jau šiandien!
Kodėl rinktis mus?
- Profesionalumas. Mūsų klinikoje dirba aukštos kvalifikacijos kineziterapeutai, nuolat tobulinantys savo žinias ir įgūdžius.
- Individualus požiūris. Kiekvienam pacientui sudarome individualų gydymo planą, atsižvelgdami į jo poreikius ir tikslus.
- Modernios metodikos. Naudojame naujausias gydymo technologijas ir metodus, pagrįstus moksliniais tyrimais.
- Draugiška aplinka. Siekiame sukurti jaukią ir palaikančią aplinką, kurioje pacientai jaustųsi komfortiškai.
Neatidėliokite savo sveikatos gerinimo – susisiekite su mumis ir pradėkite judėti be skausmo. Mūsų komanda pasiruošusi jums padėti kiekviename žingsnyje.