Diastazė – tai tiesiųjų pilvo raumenų prasiskyrimas, kuomet tarp jų atsiranda aiškiai apčiuopiamas tarpas. Šį tarpą sudaro baltoji linija (linea alba) – tarpusavyje susipynusios pilvo raumenų aponeurozės. Aponeurozė – tai tampri, blizgi plėvelė, per kurią raumenys jungiasi tarpusavyje arba tvirtinasi prie kaulų. Dėl šios struktūros silpnėjimo ar padidėjusio tempimo pilvo ertmėje, pavyzdžiui, nėštumo metu, staiga priaugus svorio, netinkamai atliekant fizinius pratimus ar susiduriant su kitais didesnio krūvio atvejais, tiesieji pilvo raumenys pradeda tolti vienas nuo kito. Dėl diastazės gali sutrikti pilvo sienos funkcija, sumažėti bendras kūno stabilumas, atsirasti nugaros ar juosmens skausmai bei išryškėti pilvo pūtimo pojūtis. Toks raumenų prasiskyrimas gali būti laikinas ir savaime sumažėti, tačiau kai kuriais atvejais būtini specialūs pratimai ar net chirurginė intervencija, kad būtų atkurtas pilvo sienos vientisumas ir užtikrintas optimalus kūno stabilumas.
Kas sukelia diastazę?
- Nėštumas. Kiekvienai nėščiajai diastazė pasireiškia dėl stipriai išsitempiančios pilvo sienos.
- Įgimtas baltosios linijos silpnumas. Kai kuriems žmonėms diastazė gali atsirasti savaime, net ir tada, kai išorės veiksniai nedaro tiesioginės įtakos.
- Nutukimas ar netinkamas fizinis krūvis. Jei judesių metu nemokame kontroliuoti kvėpavimo kartu su pilvo raumenų darbu, didėja tikimybė, kad diastazė formuosis, todėl labai svarbu laiku kreiptis į specialistą. Specialistas paaiškins kaip tinkamai kvėpuoti ir aktyvinti pilvo raumenis fizinės veiklos metu.
Kada verta susirūpinti?
- Pirmuosius 3-4 mėnesius po gimdymo tam tikras diastazės laipsnis yra normalus reiškinys.
- Vertinti būklę ir imtis korekcinių priemonių patartina praėjus bent 2 mėnesiams po gimdymo.
- Diastazė neretai sugyja savaime arba su specialių pratimų pagalba, tačiau kartais reikalauja chirurginės intervencijos, ypač jei tarpas didesnis nei 4 cm.
Anatomija
Normali anatomija (negimdžiusioms moterims)
- Šonkaulių susijungimo srityje: ~15 mm.
- 3 cm virš bambos: ~22 mm.
- Bambos srityje: ~27 mm.
- 2 cm žemiau bambos: ~16 mm.
Diastazė pirmaisiais 3 mėnesiais po gimdymo – įprastas reiškinys, tačiau reikalinga stebėsena ir, esant poreikiui, koregavimas.
Diastazė nėštumo eigoje
- Nėštumo metu linea alba suminkštėja ir išsiplečia, kad būtų vietos vaisiaus augimui.
- Daugelis nėščiųjų 3-ajame trimestre turi ≥16 mm prasiskyrimą, kuris po gimdymo pamažu mažėja.
- ~50 % moterų praėjus 8 savaitėms po gimdymo vis dar turi išlikusią diastazę, o daliai ji išlieka net metus po gimdymo.
Prevencija ir korekcija
- Visais nėštumo trimestrais ir po gimdymo, Jums gali padėti su šia būkle dirbantys kineziterapeutai, kurie atlieka būklės įvertinimą, moko kontroliuoti pilvo raumenis, taikyti tinkamą kvėpavimo techniką ir parenka individualią pratimų programą.
- Svarbu atkurti šoninės pilvo sienos darbą: skersiniai ir įstrižiniai pilvo raumenys (šiame straipsnyje skaitykite apie įstrižinius pilvo raumenis) padeda sugrąžinti baltąją liniją į pradinę būklę.
- Taisyklingai atliekant pratimus, pilvo siena turi likti plokščia ir kompaktiška, raumenų įtampa pasiskirsto tolygiai, be iššokančio „namelio“.
Diastazė – kaip ją nustatyti?
Baltosios linijos būklė vertinama atsigulus ir šiek tiek pakėlus galvą (kaklo lenkimas). Taip sukuriamas didesnis spaudimas pilvo ertmėje, todėl gali išryškėti “išsikišęs namelis” arba “įdubęs volelis” pilvo centre. Taip pat tikrinamas ne tik atstumas tarp raumenų, bet ir tarpo gylis bei tonusas. Tolimesnis vertinimas atliekamas sėdimoje padėtyje (atsilošiant per klubus) ir stovint.
Būtina įvertinti pilvo sienos būklę, jei jaučiate maudimą pilvo apačioje ir juosmenyje kylant iš lovos, atliekant pratimus atsiranda volelio formos išsikišimas pilvo sienoje, stebite nuolatinį pilvo išsipūtimą, dažnėja žarnyno problemos ir norite specialisto patarimo, kaip ir kokius pratimus atlikti, – Jus pakonsultuos kineziterapeutė Daina!
Svarbu
Jeigu baltoji linija yra tanki, net ir esant didesniam tarpui, rizika pilvo išvaržoms sumažėja.
Jei tarpas labai platus ir jungiamasis audinys minkštas, didėja tikimybė, kad atsiras pilvo išvarža arba kils kitų komplikacijų.
Pirminės konsultacijos metu, kineziterapeutas įvertina moterį veikiančius rizikos faktorius, nėštumo eigą arba būklę po gimdymo, bazinį fizinio pasirengimo lygį. Tik po to parenkamas pratimų dažnumas, intensyvumas, trukmė ir pobūdis.
Kaip pasireiškia diastazė?
- Vizualiai: pilvo centre gali būti matomas siauras volelis, išsikišantis į išorę, arba įdubimas į vidų.
- Diskomfortas ar skausmas: gali atsirasti juosmens ar dubens srityje dėl sutrikusios liemens raumenų funkcijos.
- Laikysenos pokyčiai: padidėja nugaros raumenų įtampa, atsiranda stuburo problemų (išvaržų, protruzijų rizika), susilpnėja dubens dugnas.
Kuo tai gali būti pavojinga?
- Jei diastazė ignoruojama, galima išprovokuoti baltosios linijos ar bambos išvaržų atsiradimą.
- Netinkami, intensyvūs pratimai gali pabloginti dubens dugno būklę ir padidinti spaudimą vidaus organams.
- Bėgimas, šokinėjimas ar sunkumų kilnojimas gali tapti rizikingi, jeigu nekontroliuojate spaudimo į pilvo sieną.
Diastasis recti vyrams, vaikams
- Diastazė gali būti nustatoma ir vyrams – dažnu atveju tiems, kurie per trumpą laiką numetė daug svorio, arba turi netinkamą fizinį krūvį.
- Vaikams iki 1 metų diastazė dažnai laikoma normalia, nes pilvo siena dar vystosi.
Diastazė pati savaime nėra pavojinga, tačiau gali turėti įtakos laikysenai, sukelti skausmus ir bloginti gyvenimo kokybę. Tinkama priežiūra, laiku pradėta korekcija, tikslingi pratimai bei specialisto priežiūra padeda saugiai susigrąžinti vientisą ir funkcionalią pilvo sieną. Jei turite klausimų arba abejojate, kokius pratimus atlikti, nedelskite ir kreipkitės į kineziterapeutą. Palaipsniui lavinant giliuosius pilvo raumenis, atkuriama liemens stabilizacija ir mažėja rizika skausmams bei išvaržoms pasireikšti.