Kas gali padėti, jei Jums diagnozavo stuburo išvaržą?
Kaip išvengti ūmių nugaros skausmų?
Ką daryti, jei nugaros skausmas pasikartoja?
Tokie ir panašūs klausimai iškyla daugeliui pacientų, kurie susiduria su nugaros skausmu.
Mitai ir klaidingos prielaidos apie juosmeninės nugaros dalies skausmą ir gydymą atsiranda ne iki galo nustačius tikslią skausmo priežastį.
Pavyzdžiui, praktikoje susiduriame su prielaida, jog „nugaros skausmas yra Jūsų galvoje“. Tačiau, skausmas beveik visada turi jį sukeliančią fizinę priežastį. Todėl ignoruodami skausmą arba kaltindami save, palengvėjimo nesulauksite. Be abejo, psichosocialiniai rizikos faktoriai (paciento darbo aplinka ir pobūdis, asmenybės bruožai – pvz. neurotiškumas ar gretutinės ligos) gali turėti įtakos skausmui, bet tai nėra pagrindinės jį sukeliančios priežastys.
Rekomenduojame rinktis kineziterapiją, siekiant išgydyti lėtinį ar ūmų nugaros skausmą.
Dar viena dažniausių prielaidų yra tai, jog prie nugaros skausmo ilgainiui priprasite ir laikui bėgant Jūsų jautrumas skausmui mažės. Netiesa! Kuo ilgiau Jūs nekreipsite į jį dėmesio, tikėtina, patirsite daugiau skausmo ir kaskart jautriau į jį reaguosite. Tokiu atveju gydymas užtruks ilgiau. Pamąstykite apie šią analogiją: jei nuolat žalosite pirštą plaktuku, jis taps jautrus švelniam prisilietimui. Ilgainiui, audinių jautrumas padidės tiek, kad net lengviausias prisilietimas ar judesys sukels skausmą. Šiuo atveju pratimai nebus naudingi, tačiau skausmo sukėlėjo pašalinimas (plaktuko pavyzdys), bus veiksminga priemonė siekiant eliminuoti skausmą. Vadinasi, pirmieji žingsniai gydant nugaros skausmą turėtų būti nukreipti į skausmą sukeliančio veiksnio pašalinimą. Visų pirma, kineziterapeutas padės atpažinti skausmingus judesius ar veiklas. Antra, skausmingi judesiai yra pakeičiami skausmo nesukeliančiais judesiais. Tokiu būdu sumažinus skausmą tampa įmanoma laipsniškai padidinti fizinį pajėgumą ir vėl mėgautis mėgstamomis veiklomis be skausmo!
Toliau pateikiame Jums kelias įžvalgas, kaip tinkamai kovoti su nugaros skausmu, moksliškai patikrintus faktus ir požiūrį apie nugaros skausmą ir jo valdymą.
3 dažniausiai pasitaikantys įsitikinimai ir galimi sprendimo būdai
„Kaskart po sporto, tris dienas jaučiu paūmėjusį nugaros skausmą“
Įsivertinę treniruotės struktūrą, judesių atlikimo technikas ir krūvius, skausmą sukeliančius judesius ir visas veiklas, kurias atliekate per likusias 23 valandas, tikėtina, mums pavyks surasti sąsajų su jaučiamu skausmu. Atradę priežastis, jei įmanoma, pritaikome treniruotę, koreguojame kasdienės veiklos judesius. Dažniausiai pacientui nereikia nutraukti sporto užsiėmimų, skausmas palaipsniui mažėja.
“Mano skausmas padidėjo pabandžius kineziterapiją ar reabilitaciją“
Laikas surasti tinkamą kineziterapeutą, kuris supranta nugaros pažeidimo mechanizmus ir tiksliai nustato nugaros skausmo priežastį.
„Man sakė, jog skausmą aš susikuriu savo galvoje, turėčiau išlikti pozityvus“
Mes įrodysime Jums, jog galima individualiai pritaikyti ir atrasti veiklas, nesukeliančias nugaros skausmo. Būti pozityviam svarbus, tačiau ne toks efektyvus ir ilgalaikis skausmo mažinimo įrankis, kaip nugaros skausmo priežasties nustatymas ir pašalinimas.
Jei susiduriate su panašiomis dvejonėmis ar problemomis, Jums reikalinga specialisto konsultacija!