Stuburo išvarža yra dažnas stuburo pakitimas, kuris gali sukelti diskomfortą ir skausmą. Stuburo išvarža susiformuoja kai minkštas, želatinos konsistencijos tarpslankstelinio stuburo disko branduolys prasiskverbia pro plyšimą kietame (fibroziniame) išoriniame sluoksnyje. Šis pakitimas gali atsirasti bet kurioje stuburo dalyje, tačiau labiausiai paplitęs apatinėje nugaros dalyje ir kakle. Šiame įraše išnagrinėsime tarpslankstelinio disko išvaržos susidarymo priežastis ir simptomus.
Kokios priežastys gali lemti stuburo išvaržos susidarymą?
- Su amžiumi susiję pokyčiai. Senstant mūsų stuburo diskai praranda dalį vandens, todėl jie tampa mažiau lankstūs ir ne tokie atsparūs krūviui.
- Ūmi stuburo trauma. Stuburo sužalojimas, sukeltas nelaimingų atsitikimų, kritimų iš didelio aukščio ar eismo įvykių, gali sukelti disko išvaržą. Gera naujiena – kūnas geba save gydyti, todėl net ir didžiausi sužalojimai sugyja.
- Netinkama kėlimo technika. Nuolatinis sunkių daiktų kėlimas ar tam tikrų pratimų atlikimas (mirties trauka) netaisyklinga technika gali per daug apkrauti stuburą ir padidinti disko išvaržos riziką. Tinkamų kėlimo technikų mokymasis tampa pozytiviu žingsniu siekiant apsaugoti mūsų stuburą.
- Genetika. Kai kurie asmenys gali turėti padidintą riziką išsivystyti disko išvaržoms dėl dažnų stuburo ligų šeimoje. Tačiau tai nėra mirties nuosprendis. Daugiau informacijos rasite čia.
- Per didelis kūno svoris. Papildomi kilogramai apkrauna ne tik sąnarius, bet ir stuburą, todėl padidėja stuburo išvaržos tikimybė. Išlaikydami optimalų kūno svorį padėsite ne tik stuburui ar sąnariams, bet kartu išlaikysite optimalią organizmo būklę.
Dažniausiai pasitaikantys stuburo išvaržos simptomai
- Skausmas. Dažniausiai atsirandantis simptomas yra skausmas, kuris gali būti įvairaus intensyvumo. Skausmas gali būti lokalizuotas stuburo išvaržos vietoje arba plisti į kitas kūno vietas. Jei išvarža susidaro juosmenyje, galimas plitimas į koją. Jei stuburo išvaržos vieta kakle – galimas skausmo plitimas į ranką. Skausmas yra mūsų kūno būdas atkreipti į save dėmesį. Tik pajautę skausmą pradedame spręsti atsiradusias problemas, aktyviai dalyvaujame gydymo procese.
- Tirpimas ir dilgčiojimas. Stuburo nervų dirginimas gali sukelti tirpimo ir dilgčiojimo pojūčius paveiktoje srityje. Tai priklauso nuo to, kuris nervas yra pažeidžiamas. Neignoruodami šių pojūčių pacientai aktyviai dalyvauja kineziterapinio gydymo procese.
- Raumenų silpnumas. Priklausomai nuo to, kuris nervas yra spaudžiamas gali atsirasti silpnumas to nervo įnervuojamose kūno vietose, turintis įtakos judrumui ir jėgai. Raumenų silpnumas, tai galimybė surasti savo silpnąsias vietas ir sėkmingai jas stiprinti.
- Refleksų pokyčiai. Stuburo išvarža gali paveikti refleksus ir sukelti netipines reakcijas.
- Sėdimojo nervo skausmas. Jei tarpslankstelinio disko išvarža yra apatinėje nugaros dalyje, tai gali sukelti sėdimojo nervo skausmą, kuris plinta per galinę kojos dalį. Šiame straipsnyje rasite daugiau informacijos apie skausmą, plintantį į koją.
Norint anksti nustatyti ir veiksmingai gydyti, būtina suprasti stuburo išvaržos susidarymo priežastis ir simptomus. Laikydamiesi sveikos gyvensenos principų: dažnas judėjimas, sveika mityba, kokybiškas miegas, galime sumažinti riziką susirgti šia dažnai pasitaikančia stuburo liga. Jeigu vis dėlto Jūsų stubure atsirado išvarža – nenukabinkite nosies. Didžioji dalis stuburo išvaržų yra sėkmingai išgydomos kineziterapinio gydymo pagalba. Jei įtariate tarpslansktelinio disko išvaržą, kreipkitės į kineziterapeutą dėl išsamaus įvertinimo ir individualaus gydymo plano sudarymo.